Golf i Spanien går att spela tolv månader om året, men var och när du spelar avgör hur rundan blir. Andalusien har nästan 120 banor och över hälften av dem ligger på Costa del Sol. Costa Blanca och Mallorca passar bra under vår och höst, medan Kanarieöarna har milt golfväder även mitt i vintern. Redaktionen går igenom regionerna, vädret enligt AEMET och hur greenfee, starttider och golfbagen på flyget brukar fungera.
Golfregionerna i korthet
- Costa del SolÖver hälften av Andalusiens nästan 120 banor ligger längs kusten i provinsen Málaga och närliggande områden.
- Costa BlancaHär finns banor både vid havet och i bergslandskapet i Alicante, inklusive flera som ritats av spanska golflegender.
- MallorcaEnligt Balearernas turistorganisation finns det över 20 banor spridda över hela ön.
- KanarieöarnaTeneriffa har åtta banor samt två pitch and putt-anläggningar, medan Gran Canaria har sju banor.
Costa del Sol och resten av Andalusien
Enligt Andalusiens turistorganisation finns det nästan 120 golfbanor i regionen, fördelade över åtta provinser, där mer än hälften ligger på Costa del Sol. Organisationen betonar att golf är möjligt hela året och att amatörtävlingar arrangeras året runt. Banorna passar både nybörjare och erfarna spelare, inklusive proffs. Det stora antalet alternativ gör det enkelt att bo på samma plats och prova flera olika banor under en vecka.
Två stora internationella tävlingar har ägt rum här. Valderrama i södra Spanien var värd för Ryder Cup 1997, den första gången evenemanget genomfördes utanför Storbritannien och USA enligt den officiella Ryder Cup-sidan. Under kaptenen Seve Ballesteros tog Europa hem segern med 14½ mot 13½. I september 2023 arrangerades Solheim Cup på Finca Cortesín i Casares, en bana som sträcker sig över nästan 7 000 meter.
Utanför Costa del Sol finns elva banor i Huelva, ungefär tio i Almería och fem i Sevilla. Córdoba har två banor och Jaén en. Turistorganisationen lyfter fram Río Real nära Marbella, där banan följer flodens lopp de sista kilometrarna till havet. Islantilla i Huelva, med sina 27 hål, nämns också. Om du planerar att bo i Málaga eller längs kusten finns ytterligare information i guiden om att resa till Málaga.
Costa Blanca
Turistorganisationen för regionen Valencia presenterar Costa Blanca som ett golfmål som fungerar under hela året, med banor belägna både vid havet och i bergslandskapet. I provinsen Alicante finns några banor ritade av Severiano Ballesteros och José María Olazábal. Enligt turistorganisationen får området över 3 000 soltimmar per år. AEMET:s normalvärde för stationen i Alicante är 2 851 soltimmar årligen, vilket ändå utgör en hög nivå.
Klimatet påminner om det på Costa del Sol. I januari når dagens högsta temperatur i genomsnitt 17,0 grader i Alicante, medan april visar 21,3 grader. Under juli och augusti ligger dagstemperaturerna runt 30 grader och nätterna faller sällan under 20 grader, vilket gör att morgonstart ofta är bäst för sommargolf.
Mallorca
Balearernas turistorganisation anger fler än 20 golfbanor på Mallorca och listar ön bland Europas främsta destinationer för golf. Exempel på nämnda banor är Alcanada, Son Gual, Son Vida, Son Muntaner och Golf de Andratx. En del erbjuder utsikt över havet och några har ritats av kända golfare.
Vintern på Mallorca är svalare än på fastlandets sydkust. På Palmas flygplats är dagens högsta temperatur i genomsnitt 15,2 grader i januari och nattens lägsta 3,8 grader, med frost omkring fem nätter i månaden. April med 19,8 grader och oktober med 23,9 grader passar därför bättre för den som vill spela i skjorta. Mer om ön finns i guiden om att resa till Mallorca.
Kanarieöarna: golf mitt i vintern
Teneriffa erbjuder åtta golfbanor och två pitch and putt-anläggningar enligt Teneriffas turistorganisation. Buenavista Golf ligger på klippkanten bredvid naturparken Teno och har ritats av Seve Ballesteros. Abama Golf består av 18 hål som Dave Thomas ritat, Amarilla Golf ligger vid kusten och är Donald Steels verk, medan Golf del Sur invigdes år 1987. Golf Las Américas ligger centralt i Playa de las Américas i söder, medan Centro de Golf Los Palos är särskilt lämplig för kortspel, nybörjare samt familjer.
Enligt turistorganisationen är södra Teneriffa bäst för golf under vinterhalvåret, medan norra delen av ön passar bättre på sommaren eftersom det då är svalare där. Vid Tenerife Sur flygplats är den genomsnittliga maxtemperaturen 21,7 grader i januari och 27,7 grader i juli. I januari blir det i genomsnitt färre än två regndagar. Ytterligare information om ön finns i guiden om att resa till Teneriffa.
Den officiella kanariska turistportalen listar sju banor på Gran Canaria: Meloneras, Las Palmeras, Salobre Old Course och New Course, Anfi, Maspalomas samt Real Club de Golf de Las Palmas. Den sistnämnda grundades redan 1891 och anses vara Spaniens äldsta golfklubb. Den nuvarande banan vid kratern Bandama i Santa Brígida, ritad av Mackenzie Ross år 1957, har 18 hål. Klubben anger en maxhandicap på 24 för män och 36 för kvinnor.
Säsong: när är bästa tiden för golf i Spanien?
Tabellen visar medelvärdet av dagens högsta temperatur under fyra månader. Värdena är AEMET:s normalvärden för perioden 1981 till 2010 vid flygplatserna i Málaga, Palma, Gran Canaria och Tenerife Sur och vid stationen i Alicante.
| Ort | Januari | April | Juli | Oktober |
|---|---|---|---|---|
| Málaga | 16,8 | 21,4 | 30,5 | 24,1 |
| Alicante | 17,0 | 21,3 | 30,3 | 24,9 |
| Palma de Mallorca | 15,2 | 19,8 | 31,2 | 23,9 |
| Gran Canaria | 20,8 | 22,6 | 26,9 | 26,2 |
| Tenerife Sur | 21,7 | 23,1 | 27,7 | 26,8 |
På fastlandet och Mallorca är april, maj och oktober de mest behagliga golfmånaderna. Då ligger dagen på omkring 20 till 25 grader och solen skiner 200 till 290 timmar i månaden. Mars och november är något svalare med omkring 18 till 20 grader. Mitt i sommaren blir det över 30 grader på eftermiddagen och då är en tidig start det klokaste valet. Vintern är mild med omkring 15 till 18 grader på dagen, men kvällarna blir kyliga och det regnar fem till sju dagar i månaden i Málaga och Palma.
Kanarieöarna har jämnast temperatur över året. I januari ligger dagen på drygt 20 grader och skillnaden mot juli är bara sex grader. För golf mellan november och mars är öarna därför det säkraste valet. Mer om vädret månad för månad finns i guiden om vädret i Spanien.
Hur greenfee och starttider brukar hanteras i Spanien
Greenfee betalas för varje spelad runda och priset beror på bana, säsong och klockslag. Redaktionen anger inga aktuella priser eftersom de ändras regelbundet och sällan sammanställs av officiella källor. Under högsäsong bör starttid bokas i förväg, särskilt för önskade morgontider. Andalusiens turistorganisation hänvisar till en egen sida för bokning av greenfee. Du kan även kontakta banan direkt.
Det här ska du fråga banan om
Fråga om eventuell handicapgräns, vilken typ av handicapbevis som accepteras, om golfbil inkluderas eller kostar extra samt om rangebollar ingår i priset. Granska klädreglerna och villkoren för avbokning. Ha ett giltigt handicapbevis från din hemmaklubb med dig, eftersom gränserna kan skilja sig åt för herrar och damer.
Om du planerar flera golfdagar i rad kan det vara ekonomiskt fördelaktigt att jämföra paket med flera rundor mot att boka varje bana separat. Läs noga igenom vad som ingår innan du slutför betalningen och spara bekräftelsen digitalt i telefonen. Kommer du för sent till första tee riskerar du att förlora din starttid, så räkna in extra tid för resan till banan.
Golfbagen på flyget och bil till banan
Kolla flygbolagets regler för golfbagar gällande vikt, eventuell avgift och krav på förhandsanmälan. Lägg till golfbagen i din bokning långt i förväg och verifiera vilken vikt som ingår i biljetten. Ett hårt resefodral ger bättre skydd för klubborna än ett mjukt. Om du hellre undviker bagage kan du kontakta banan för att fråga om det går att hyra klubbor.
Undersök hur du kommer till golfbanan innan bokning, eftersom inte alla banor är tillgängliga med kollektivtrafik. Att hyra en bil underlättar om du vill spela på flera olika banor under samma vecka. Se till att bilens bagageutrymme rymmer dina golfbagar och granska försäkringsvillkoren samt depositionens storlek. Information om spanska trafikregler och krav finns i guiden om att hyra bil i Spanien.
Vanliga frågor om golf i Spanien
Kan man spela golf i Spanien på vintern?
Ja, men temperaturerna varierar mellan olika delar av landet. På Kanarieöarna ligger den genomsnittliga maxtemperaturen i januari något över 20 grader, medan Málaga noterar 16,8 grader och Palma 15,2 grader.
Hur många golfbanor finns det på Costa del Sol?
Enligt turistorganisationen för Andalusien finns nästan 120 golfbanor i regionen. Mer än halva antalet ligger på Costa del Sol.
Behöver man handicap för att spela golf i Spanien?
Kraven skiljer sig åt mellan klubbarna. Real Club de Golf de Las Palmas har en handicapgräns på 24 för herrar och 36 för damer. Ta med ett giltigt handicapbevis och kontakta banan i förväg för att bekräfta villkoren.
Vilken är Spaniens äldsta golfklubb?
Real Club de Golf de Las Palmas på Gran Canaria, grundad 1891, anses vara den äldsta. Den nuvarande banan vid Bandamakratern ritades 1957.
Blir det för varmt för golf i Spanien på sommaren?
I juli ligger den genomsnittliga maxtemperaturen över 30 grader i Málaga, Alicante och Palma. Börja rundan tidigt på morgonen och drick regelbundet vatten under spelet.
Var spelades Ryder Cup i Spanien?
På Valderrama i södra Spanien 1997. Det var första gången tävlingen hölls utanför Storbritannien och USA och Europa vann med 14½ mot 13½.
Källor
- Andalucía (turistorganisationen): Golf in Andalusia
- Andalucía: 5 campos de golf en Andalucía con vistas al mar
- Andalucía: Solheim Cup 2023 i Andalusien
- Ryder Cup: 1997 och 1999, Valderrama
- Comunitat Valenciana (turistorganisationen): Golf Costa Blanca
- Illes Balears (turistorganisationen): Golf på Mallorca
- Webtenerife (Turismo de Tenerife): Golf in Tenerife
- Hello Canary Islands (Turismo de Canarias): golfbanor på Gran Canaria
- Hello Canary Islands: Real Club de Golf de Las Palmas
- AEMET: Valores climatológicos normales, Málaga Aeropuerto (6155A), 1981 till 2010
- AEMET: Valores climatológicos normales, Alicante (8025), 1981 till 2010
- AEMET: Valores climatológicos normales, Palma de Mallorca Aeropuerto (B278), 1981 till 2010
- AEMET: Valores climatológicos normales, Gran Canaria Aeropuerto (C649I), 1981 till 2010
- AEMET: Valores climatológicos normales, Tenerife Sur Aeropuerto (C429I), 1981 till 2010
Uppgifterna kontrollerades 31 oktober 2026.
